رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

اخذ ویزا و وقت سفارت

رزرو آنلاین هتل داخلی و خارجی و بلیط هواپیما

کشور هند در یک نگاه

دهلی – آگرا – جیپور

 

این 3 شهر که در نقشه هندوستان به شکل رئوس یک مثلث واقع شده اند . همان شهرهایی هستند که به مثلث طلایی هند از نظر توریستی شناخته می شوند . پیشنهاد گردشگری را از جیپور شروع می کنیم ، با آگرا ادامه می دهیم و توضیحات مفصل تر به دهلی ، پایتخت هندوستان اختصاص پیدا خواهد کرد .

 

از کشف آسمان تا فیل سواری

 

جیپور

 

"جانتارمانتار" یا " جنتر منتر " شاید واژگانی عجیب باشند اما عجیب تر محلی است که نام جنترمنتر دارد . رصد خانه معروف جیپور ، به این نام شناخته می شود . این رصدخانه جایی بوده است که مهاراجه " ساوای جای سینگ " در 1738 میلادی ساخت تا علاقه های منجمی خود را پی بگیرد . در آن دوران مفاهیم نجومی در هندوستان بسیار نوپا بود ، اما مهاراجه ، سنگ بنا را گذاشت تا امروز گردشگران زیادی کنجکاوِ کنجکاوی او شوند . در جنترمنتر مجموعه ای بی مانند و تحسین برانگیز از لوازم ستاره شناسی و نجوم و همین طور یکی از بزرگترین شاخص های آفتاب جهان با نام " سامرات یانترا " را بازدید خواهید کرد . دیگر تماشایی های جیپور از این قرار است :

enlightenedموزه " آلبرت هال " در باغ " رام نیواس " که قدیمی ترین موزه راجستان است .

enlightened" جان محل " که به کاخ آب هم مشهور است در قلب دریاچه " من ساگر " که برای تماشایش باید قایق کرایه کنید .

enlightenedقلعه " آمیر " مشرف به دریاچه " مائوتا " که جالب است بدانید لوکیشن بسیاری از فیلم های بالیوودی بوده است . سفر به جیپور بدون فیل سواری معنا ندارد . معروف ترین مزرعه فیل سواری هم در شهرک " آمبِر" قرار دارد . آب بازی و غذا دادن و روی فیل ها نقاشی کشیدن ، خاطره انگیز خواهد بود.

تاج سر هفتادودوملت

 

تاج محل

 

قبل از اینکه هندوستان را با فیلم های بالییودیش بشناسند ، با " تاج محل " اش شناختند . آرامگاهی معروف در شهر آگرا که حدود 5/2 ساعت با دهلی فاصله دارد . تاج محل ، حاصل یک عشق آتشین است . عشق شاه جهان ، قدرت مند ترین پادشاه گورکانی ، به همسر سومش ، ممتاز خاتون که اتفاقا ایرانی هم بوده . 22 سال طول می کشد که تاج محل ساخته شود . 11 گنبدی که در تاج محل است هرکدامشان نشان 2 سال کار است که برای ساخت این بنا زمان برده است . سمت راست تاج محل ، مسجد است و سمت چپ ، اقامتگاهی برای سکونت . شاه جهان از فرط عشق ، این بنای آرامگاهی را برای ممتاز خاتون ساخت و جایی را برای ساخت انتخاب کرد که در زاویه دید قلعه سرخ باشد . دوست داشت وقتی در قصر خود است ، از پنجره به تاج محل بنگرد . تاج محل نمایی سفید رنگ دارد و سنگ های کم رنگی که لا به لای مرمرها به کار رفته ، تماما به رنگ طبیعی است و از گجرات و راجستان به این بنا آورده شده است . آیات مبارکی از قرآن کریم روی سنگ ها نوشته شده و دور تا دور تاج محل به چشم می خورد . تاج محل هم مثل اکثر بناهای آرامگاهی هندوستان ، فضای بیرونی باشکوهی دارد ولی داخل بنا خیلی خبری نیست . گرشگران از عظمت بیرونی حیرت زده می شوند و بعد از طی کردن صفی طویل ، به داخل بنا می رسند . داخل ، تنها دو سنگ قبر است . یکی قبر ممتاز و دیگری قبر  شاه جهان . وقتی به پشت تاج محل بروید و به آن سوی رود جمنا بنگرید ، مختصری از سازه های آغازین تاج محل را مشاهده خواهید کرد که هیچ وقت ساخته و تکمیل نشد .

 

دهلی ; نو و کهنه

 

delhiدهلی

 

 

دهلی نو پایتخت هندوستان ، شهری دو بخشی است از چند نظر . غیر اینکه دوقسمت اصلی " نیودلهی " و " اولددلهی " دارد به معنای دهلی جدید و دهلی کهنه ، بناها و طبعات اجتماعی مردم هم دو بخش هستند  ; بخش هایی قدیمی و فقیر در برابر بخش هایی مدرن و ثروتمند . خود اهالی دهلی را " دیلهی " یا "دلهی " می خوانند و معروف است که دُهِل نواز زیاد داشته و ابتدا دُهُلی بوده و بعد دهلی خوانده می شود . گشت و گذار در دهلی را با دروازه " ایندیاگیت " شروع می کنیم . ایندیاگیت ، نماد شکوه و عظمت هندوستان است . همیشه روز و شب دور تا دور آن هندی ها و توریست ها  در حال گشت هستند . در اطرافش پر از فواره و آبنماست و همیشه آتشی بر فراز آن روشن است . این آتش به احترام کسانی است که برای آزادی و استقلال هند جانشان را فدا کردند . شب هنگام با یک نورپردازی زیبا و پرچم سبز و نارنجی و سفید هندوستان روی تاج دروازه هند ، نقش می بندد . قُطُب منار و مقبره همایون شاه و قلعه سرخ و مسجد جامع دهلی مکان های معروفی هستند که به اندازه کافی شناخته شده اند . سعی کرده ایم اماکن تماشایی و البته کمتر شناخته شده را از دهلی در این مقاله به شما معرفی کنیم :

 

گالری هنر مدرن – بوق – ریگشا

 

گالری هنر مدرن دهلیعاشقان هنر از بازدید از گالری هنر مدرن دهلی لذت خواهند برد . غیر از اشیاء و نقاشی های هنری ، بنای باشکوه و در عین حال آرامش بخشی دارد . دهلی شهر شلوغی است . پر از سر و صدا و آدم و ماشین و تاکسی . گالری هنر مدرن آرام ترین جای پایتخت هندوستان است . شاید تعجب کنید اما حیواناتی مثل گاو و طاووس و میمون و طوطی در خیابان ها و معابر دهلی مشغول تردد هستند . از عجایب دیگر هد این است که برای خلاف دیگر کشورها ، در این کشور بوق زدن هنگام رانندگی کاری شایسته و واجب است . راستی از ریگشا هم نوشتیم که دو مدل دارد : دوچرخه ای و موتوری . تاکسی در هند و دهلی گران است اما بیشتر از اینکه به گرانی و روانی مربوط باشد به حس کردن حال و هوای هند مربوط است . اکثر توریست ها ترجیح می دهند برای تردد از ریگشا استفاده کنند و با سوار شدن آن حس هند بیشتر به شما دست خواهد داد.

 

تغلق و صفدر

 

قلعه " تغلق آباد "

قلعه " تغلق آباد " در 1321 میلادی در مساحتی 5/6 کیلومتری به دستور موسس سلسله " تغلق " ساخته شد . حاکمان تغلقی در این قلعه سکونت و تجارت داشتند . اطراف این قلعه هم ، مکان مناسبی برای اتراق و پیک نیک است . دیگر مکان پیشنهادی ما که کمتر شناخته شده است آرامگاه " صفدر جنگ " است . در میان بناهای آرامگاهی گورکانیان و مغولان در دهلی ، مقبره همایون شاه از بقیه معروف تر است اما صفدر جنگ ، شاید آخرین چراغ معماری باشد که در دهلی می درخشد . این سازه تاریخی با باغ های زیبای مغولی احاطه شده است .

 

 

ارزان و تند

 

غذای هندی

نوبت خرید خوراک است . دو بازارچه در دهلی از بقیه پرطرفدارتر است . یکی بازارچه " دیلی هات " یکی هم " چاندی چوک " . از شیرمرغ تا جان آدمیزاد در این دو بازار که مفصل و بزرگ هم هستند پیدا خواهید کرد . مهم ترین نکته ای که د این دو مکان خرید و کلا در سفر به هندوستان شما را متعجب خواهد کرد ارزانی بیش از حد اقلام و خوراک است . در مورد خوراک این کشور اگر بخواهیم برایتان بگوییم فلفل از غذای آنها حذف نمی شود پس اگر مشکلی با غذای تند ندارید حتما امتحان کنید . هندی ها در مورد کاربرد فلفل در غذا نظر مهم و جالبی دارند . می کویند نباید فلفل را موقع سرو روی غذا ریخت . از ابتدا انواع چاشنی های تند باید با پخت غذا همراه شود تا امراض تندی گرفته شود و عطر و طعم تندی بماند . این گونه است که ضرر فلفل را می گیرند . از میان غذاها "چیکن تندوری " را حتما امتحان کنید . قطعه های مرغ که با ادویه های خوش طعم کاری در تنور پخته می شود و با پیاز و سس مخصوص که آن هم تند است سرو می شود . بعد از غذا یک سینی برایتان می آورند که تنقلات در آن است . تنقلاتی معمولا شیرین که طعم تندی دهانتان را عوض کند . غذاهای کنار خیابانی هم فراوان است . معروف ترین خوراکی که دستفروش ها می فروشند شیرچای است که شیر را می جوشانند و چای به آن اضافه می کنند و بعد از صافی رد می کنند و نوشیدنی گرم کاکائویی رنگی به شما تقدیم می کنند .

موارد مرتبط

کشور هند در یک نگاه

کشور هند در یک نگاه

3 شهردهلی – آگرا – جیپور که در نقشه هندوستان به شکل رئوس یک مثلث واقع شده اند.یشنهاد گردشگری را از جیپور شروع می کنیم ، با آگرا ادامه می دهیم و توضیحات مفصل تر به دهلی ، پایتخت هندوستان اختصاص پیدا خواهد کرد ...

ادامه مطلب

0 نظر
نوشتن نظر